Pokud v Praze plánujete pracovat nebo podnikat, musíte dbát na splnění všech podmínek a plnit povinnosti spojené s vaší činností.
Vstup na trh práce
Ne všichni cizinci mají v ČR volný přístup na trh práce. Podmínky se liší podle typu pobytového oprávnění a podle dalších kritérií.
Podrobněji o vstupu na trh práce
Hledání zaměstnání
V případě, že nejste zaměstnání nebo zaměstnání ztratíte a splňujete zákonem dané podmínky, můžete se evidovat na úřadě práce, který nabízí podporu v nezaměstnanosti, rekvalifikační kurzy a zprostředkovává nabídky práce. Na konkrétní úřad práce se registrujte v místě vašeho bydliště.
Podrobněji o hledání zaměstnání přes Úřad práce
Zaměstnání si můžete hledat také sami – můžete využít pracovní portály https://www.jobs.cz/ nebo https://www.prace.cz/, které slouží k inzerování volných pracovních míst.
Až se vám podaří zaměstnání najít, musíte se zaměstnavatelem podepsat pracovní smlouvu. Dejte si pozor, aby ve smlouvě byla uvedena zákonná pracovní doba (maximálně 12 hodin denně a maximálně 40 hodin týdně) a výše měsíční mzdy. Minimální mzda je v roce 2024 při plném úvazku 18 900 Kč. Z této částky se strhává sociální a zdravotní pojištění.
Kontakty na jednotlivé pobočky úřadu práce
info
Pokud si nejste jisti, zda a za jakých podmínek můžete v ČR pracovat, nebo potřebujete konzultaci ohledně hledání práce nebo pracovní smlouvy, můžete se obrátit na Integrační centrum Praha, které poskytuje bezplatné sociální poradenství. Na poradenství je nutné se předem objednat na tel.: +420 252 543 846. Pokud ještě nemluvíte dobře česky a potřebujete tlumočení, můžete využít bezplatné služby interkulturních pracovníků.
Podnikání
V ČR můžete podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nebo jako právnická osoba.
Pokud si chcete založit živnostenské oprávnění a stát se tak OSVČ, stačí navštívit kterýkoliv živnostenský úřad, bez ohledu na to, kde bydlíte. Cena za vyřízení je 1000 Kč.
Kontakty na pracoviště Živnostenských úřadů pro Prahu
Jako OSVČ máte do 1. dubna každého roku povinnost odevzdat daňové přiznání. Pokud ho neodevzdáte, hrozí Vám velké finanční pokuty a může to ovlivnit i prodloužení vašeho pobytu na území ČR. Daňové přiznání se odevzdává na příslušný finanční úřad dle místa sídla vašeho podnikání/firmy. Pokud za vás daňové přiznání zpracovává daňový poradce, prodlužuje se lhůta pro podání do 1. července.
Jako podnikatel máte taky povinnosti vůči zdravotní pojišťovně (v případě když jste účastníkem veřejného pojištění) a České správě sociálního zabezpečení, včetně podávání přehledu o příjmech a výdajích za kalendářní rok. Výše případných záloh na pojistné Vám bude vypočtena na základě toho jestli máte podnikání jako hlavní nebo vedlejší činnost a na základě přehledu za předchozí kalendářní rok.
Alternativně, pokud splňujete podmínky, můžete se přihlásit do paušálního režimu (tzn. budete platit jednu paušální zálohu místo plácení daně z příjmů a záloh na důchodové pojištění a veřejné zdravotní pojištění a nebudete muset podávat daňové přiznání a pojistné přehledy). Prodorobnoé informace naleznete zde.
Kontakty na pracoviště Finančních úřadů pro Prahu
Komunikační karta:
Úřad práce
Ke stažení:
Vytisknout / stáhnout PDF