Pro cestování Prahou můžete využít metro, tramvaje, autobusy i příměstské vlaky, neboli městskou hromadnou dopravu (MHD). Všechny informace o dopravě, aktuální novinky, jízdní řády a pravidla cestování najdete na webových stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP).
- Při cestování jakýmkoliv dopravním prostředkem je povinností každého cestujícího mít u sebe platnou a řádně označenou jízdenku.
- Jízdenku si můžete zakoupit v automatech (ve stanicích metra a na některých zastávkách MHD), v informačních střediscích DPP nebo v trafikách, nebo formou SMS z českých telefonních čísel.
- Pokud cestujete po Praze pravidelně a často, vyplatí se vám zakoupit jízdenku s delší časovou platností (tzv. Lítačku). www.pidlitacka.cz
- V dopravních prostředcích a v prostorách metra kontrolují platnost jízdenek revizoři. Ti mají povinnost se legitimovat a ukázat služební průkaz. Vy se naopak musíte prokázat platnou jízdenkou.
Nezapomeňte jízdenku označit v žlutých terminálech umístěných u vchodů do metra, v tramvajích, autobusech i vlacích. Bez označení je neplatná.
warning
Pokud nebudete mít platnou jízdenku, hrozí vám pokuta 1 500 Kč, respektive 1000 Kč, pokud zaplatíte na místě.
Parkování v Praze
V Praze jsou postupně zřizovány zóny placeného stání. Podle barev poznáte, kdo a na jak dlouho může na daném místě parkovat:
- Modré zóny jsou určeny pro parkování rezidentů s dlouhodobou parkovací kartou.
- Fialové zóny jsou určeny pro neomezené parkování rezidentů s dlouhodobou parkovací kartou. Návštěvníci zde mohou parkovat max. 24 hodin, a to jen po platbě v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci.
- Oranžová zóna je vyhrazena pro krátkodobé parkování (max. 3 hodiny) návštěvníků. Také zde se platí prostřednictvím parkovacích automatů či přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny.
- Zelená zóna je označení parkovišť P+R (Park and Ride), B+R (Bike and Ride) a K+R (Kiss and Ride) parkovacích míst. U některých stanic metra a stanic vlaků jsou záchytná parkoviště, která vám umožní zanechat auto nebo kolo na parkovišti a pro cestování po Praze pak využít MHD. K+R jsou místa pro krátkodobé zastavení (max. 5 min).
Více informací o rozmístění zón se dozvíte na webových stránkách konkrétních městských úřadů nebo na webových stránkách parking.praha.eu.
info
Parkovací kartu si za poplatek vyřídíte ke svému vozidlu na městském úřadu, kde máte hlášený trvalý pobyt.
Řidičský průkaz
V případě, že jste občan země mimo EU a máte pobytové oprávnění v ČR na dobu méně než jeden rok, můžete v ČR využívat mezinárodní řidičský průkaz. Pokud vám byl uznán trvalý nebo přechodný pobyt na dobu delší než jeden rok, musíte do 3 měsíců požádat o výměnu za český řidičský průkaz. Podrobněji.
Řidičské průkazy v Praze vydává Registr řidičů Odboru dopravně správních činností Magistrátu hlavního města Prahy.
Komunikační karta:
Úřad práce
Ke stažení:
Vytisknout / stáhnout PDF