Školy v České republice se dělí na státní a soukromé. Na státních školách se neplatí školné, zatímco na soukromých školách ano. Výši školného si určují soukromé školy samy. Docházka na základní školu a poslední rok mateřské školy jsou povinná. Další vzdělání je dobrovolné.
Většina škol i školek nabízí vlastní programy na integraci dětí cizinců, kde se věnují snadnějšímu začlenění dětí s odlišným mateřským jazykem do výuky. V případě zájmu se informujte u dané školy nebo odboru školství městské části.
Mateřská škola (školka)
Mateřskou školu obvykle navštěvují děti od 3 do 6 let věku.
Do 5 let věku je docházka do mateřské školy dobrovolná. Po dovršení 5 let je po dobu jednoho roku povinná (před nástupem na základní školu). Tento poslední ročník předškolního vzdělání je poskytovaný bezplatně.
Do mateřské školy musíte dítě přihlásit – zápisy probíhají od 2. května do 16. května. Vždy si s předstihem zjistěte přesné datum zápisu v konkrétní škole. Podmínkou nástupu do mateřské školy je řádné očkování dítěte (tato povinnost se netýká dítěte, které plní povinné předškolní vzdělávání).
info
V ČR máme nedostatek míst v mateřských školách, tzn. že vaše dítě nemusí být do vámi vybrané školky přijato. V takovém případě by vám měla být nabídnuta volná místa v dalších mateřských školách v dané městské části.
Seznam mateřských škol v Praze
Základní škola
Základní školu obvykle navštěvují děti od 6 do 15 let věku.
Docházka do základní školy je devítiletá a je povinná.
Zápisy do základní školy probíhají každoročně od 1. dubna do 30. dubna. Vždy si s předstihem zjistěte přesné datum v konkrétní škole. I mimo termín zápisu je možné dítě do školy zapsat. V tomto případě doporučujeme kontaktovat ředitele školy.
Pokud vaše dítě ještě není dostatečně připraveno na nástup do první třídy základní školy, můžete požádat o odklad školní docházky. Tuto žádost je nutné podat písemně a musí být posouzena pedagogicko-psychologickou poradnou a odborným lékařem nebo klinickým psychologem. Nástup do základní školy je možné odložit maximálně do 8 let věku dítěte.
Seznam základních škol v Praze
Střední škola
Podmínkou přijetí na střední školu je dokončené studium na základní škole.
Ke studiu na střední škole jsou vybíráni žáci na základě výsledků přijímacích zkoušek, které si stanovují školy, případně na základě vysvědčení ze základní školy.
Přihlášky ke studiu se podávají do 20. února. Vždy si s předstihem zjistěte přesné datum odevzdání přihlášek a přijímacích zkoušek v konkrétní škole.
Informace k jednotné přijímací zkoušce
Vysoká škola
Podmínkou přijetí na vysokou školu je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou. Další podmínky se liší podle typu vysoké školy.
Přihlášky na vysokou školu se obvykle podávají do 28. února. Vždy si s předstihem zjistěte přesné datum odevzdání přihlášek a přijímacích zkoušek v konkrétní škole.
Školská poradenská zařízení
V případě, že má vaše dítě ve škole problémy (se známkami, chováním, fungováním v kolektivu apod.), nezvládá tempo výuky kvůli jazyku nebo máte podezření, že trpí poruchou učení, můžete se obrátit buď na jeho učitele, nebo přímo na školská poradenská zařízení:
- pedagogicko-psychologické poradny (PPP)
- speciálně pedagogická centra (SPC)
Na základě návštěvy školského poradenského zařízení získáte individuální plán pedagogické podpory, který vašemu dítěti pomůže problém vyřešit.
Školská poradenská zařízení vám mohou být nápomocná také při výběru školy.
Seznam školských poradenských zařízení
Doučování a přípravné kurzy
Obecně prospěšná společnost Nová škola nabízí doučování v knihovně. Tato služba je poskytována zdarma na nízkoprahovém principu, tj. pro zapojení není potřeba nic jiného, než přijít a mít zájem.
META, o.p.s. vytvořila pro žáky s odlišným mateřským jazykem, kteří se teprve učí česky, moderní online nástroje. Organizace poskytuje žákům-cizincům také přípravné kurzy na střední školy a komplexní poradenské služby v této oblasti.
Informační portál o v vzdělávání v ČR
Nostrifikace – uznání vašeho vzdělání
Uznání zahraničních vysvědčení a diplomů (tzv. nostrifikace) je důležité, pokud chcete v ČR pokračovat ve studiu nebo najít zaměstnání.
Informace o uznání zahraničního vzdělání
Nostrifikace základního a středoškolského vzdělání provádí Magistrát hl. m. Prahy.
Odbor školství, mládeže a sportu MHMP
location_on
Jungmannova 29/35, 111 21 Praha 1
schedule
Po–Čt: 8.00–18.00
Pá: 8.00–16.00
Pro nostrifikaci základního či středního vzdělání je třeba s vyplněnou žádostí předložit:
- zahraniční vysvědčení + úřední překlad
- přehled předmětů s hodinovou dotací za jednotlivé roky studia + úřední překlad
- doklad o místě pobytu v ČR
- úhrada správního poplatku 3 000 Kč
Pokud potřebujete nostrifikovat vysokoškolské vzdělání, najděte v rámci České republiky obor, který obsahem odpovídá oboru, který jste vystudovali v zahraničí a kontaktujte veřejnou vysokou školu, která tento obor vyučuje. Tato škola následně nostrifikaci provede.
K vyplněné žádosti je nutné přiložit:
- kopii úředně ověřeného diplomu + úřední překlad
- kopii úředně ověřeného dodatku k diplomu nebo seznamu zkoušek + úřední překlad
- správní poplatek činí 3 000 Kč
Vzdělání vám může být uznáno ihned nebo na základě dodatečných zkoušek.
info
- Ověřit dokumenty můžete na kterémkoliv CzechPOINTu.
- Pro zajištění úředního překladu kontaktujte soudního překladatele.
info
Pokud potřebujete poradit ohledně nostrifikace vzdělání, můžete se obrátit na Integrační centrum Praha, které poskytuje bezplatné sociální poradenství. Na poradenství je nutné se předem objednat na tel.: +420 252 543 846. Pokud ještě nemluvíte dobře česky a potřebujete tlumočení, můžete využít bezplatné služby interkulturních pracovníků.
Komunikační karta:
Úřad práce
Ke stažení:
Vytisknout / stáhnout PDF