Alt. text Praha

Praha

Obsah stránky:

Praha je hlavní a zároveň největší město České republiky, které leží ve středu Čech na řece Vltavě. Do dnešní podoby se vyvíjela jedenáct století. Říká se, že Praha je srdce Evropy, protože je umístěná v samém středu evropského kontinentu.

Podle Starých pověstí českých od Aloise Jiráska, vznik města předpověděla mytická česká kněžna Libuše svým slavným výrokem: „Vidím město veliké, jehož sláva se bude dotýkat hvězd. Tak daleko, kam se dojde za jeden den, je v lese místo, tam když přijdete, najdete muže, jak vyrábí ze dřeva práh. Od tohoto prahu pojmenujte toto místo Praha.“

Praha se brzy stala centrem rodícího se českého státu, kromě významných památek zde naleznete také Národní divadlo nebo Národní muzeum. Jedna z nejvýznamnějších památek, Pražský hrad, je sídlem hlavy státu – prezidenta České republiky. Středověké centrum města je zapsáno od roku 1992 na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Více informací o městě a jeho historii

Pražské památky

Informace o aktivitách a místech, které byste neměli minout v hlavním městě 

Magistrát hlavního města Prahy (MHMP)

Magistrát hlavního města Prahy je úřad pověřený veřejnou správou, jeho činnost je zaměřena především na poskytování služeb občanům hl. m. Prahy.

location_on

Škodův palác, Jungmannova 35/29, 110 00 Praha 1

open_in_new

www.praha.eu

phone

800 100 000

Informační web www.metropolevsech.eu

open_in_new

www.metropolevsech.eu

Hlavní město Praha provozuje informační webovou stránku, která je určena především pro migranty a migrantky žijící v Praze. Webová stránka je k dispozici ve více jazykových mutacích – v jazycích, jimiž nově příchozí obyvatelé Prahy mluví nejčastěji. Je vytvořena jako rozcestník nejdůležitějších informací a kontaktů na organizace, úřady a jejich odbory, aby umožnila co nejlepší informovanost migrantů při řešení jejich každodenních situací a orientaci ve městě, které se stalo jejich novým domovem. Zároveň webová stránka poskytuje i informace o možnostech kurzů češtiny, kulturních akcích a možnostech podílet se na veřejném životě tak, aby se co nejdříve a co nejlépe integrovali do života v hlavním městě a v České republice.

Městské části

Hl. m. Prahu tvoří 57 samosprávních městských částí. Z těchto MČ je 22 samosprávních obvodů, které mají vlastní městské úřady. Podle místa vašeho bydliště spadáte ke konkrétnímu městskému úřadu. Na úřadech městské části můžete vyřídit mnoho důležitých věcí, které souvisí s životem v Praze – dokumenty týkající se sňatku, založení živnosti či vyřízení parkovací karty pro placené zóny ve vaší městské části. Na každém městském úřadu jsou tzv. odbory (živnostenský, matrika, sociální, školský apod.) a oddělení. Některé městské části se také dlouhodobě věnují agendě integrace cizinců – zaměstnávají referenta pro agendu integrace cizinců nebo interkulturního pracovníky, dále pro cizince pořádají různé akce, kurzy.

Kontakty na jednotlivé městské části naleznete zde.

Odbory městských částí

  • Živnostenský odbor – má na starost živnostníky a podnikatele – zde si založíte vlastní podnikání. Můžete si ho vyřídit na živnostenském odboru i mimo vaše místo bydliště.
  • Matriční úřad (tzv. matrika) – úřad, který vede matriční knihu. Vyřizují se zde dokumenty pro sňatky – oddací list, narození dětí – rodný list, úmrtí – úmrtní list, žádosti o státní občanství, registrovaná partnerství, změny jmen / příjmení apod.
  • Stavební odbor – vydává územní rozhodnutí, potvrzení o umístění stavby a jejím povolení, má na starost evidenci staveb.
  • Sociální odbor / odbor sociálních věcí – věnuje se zejména sociální péči a prevenci – tento odbor zajišťuje dohled v problémových rodinách, kurátory pro děti a mládež, kurátory pro dospělé, vyřizuje žádosti o umístění v domě s pečovatelskou službou či domě seniorů, zajišťuje byty pro sociálně slabé občany, vydává parkovací karty pro občany s trvalým bydlištěm a pro lidi s invalidním důchodem. Pod tento odbor spadá často i tzv. OSPOD – orgán sociálně-právní ochrany dětí.
  • Odbor školství – zajišťuje například umístění dítěte do mateřské školy / základní školy v místě bydliště; zřizuje a kontroluje školská zařízení, koordinuje školní vzdělávací plány a tím zajišťuje kvalitní výuku dětí, žáků a studentů.
  • Odbor dopravy – vyřizuje vydání / změny řidičských průkazů a řidičských oprávnění, vyřizuje výměnu cizích řidičských průkazů za české, eviduje vozidla apod. V Praze se řidičské průkazy vydávají v budově MHMP, Business Centre Vyšehrad, Na Pankráci 1685/17, 19, Praha 4.
  • Odbor občansko-správních agend – vyřizuje občanské doklady, cestovní pasy občanů ČR, eviduje obyvatele a adresy trvalého bydliště apod.

Czech POINT

Czech POINT slouží jako asistované místo výkonu veřejné správy, umožňující komunikaci se státem prostřednictvím jednoho místa.

Poskytuje například následující služby:

  • výpisy z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, živnostenského rejstříku, rejstříku trestů
  • výpis z bodového hodnocení řidiče
  • ověření podpisu
  • ověření  listin
  • založení a správa datové schránky

Czech POINTy jsou dostupné na některých městských úřadech, ale také na České poště a u některých notářů.

info

Výpisy, které získáte na kontaktních místech Czech POINT, jsou primárně určeny pro použití na území České republiky.

Obsah stránky:
Odkaz na podrobnější informace:

https://metropolevsech.eu/cs/o-nas/

Komunikační karta:

OAMP

Komunikační karta:

Úřad práce

Komunikační karta:

Živnostenský úřad

Komunikační karta:

Řidičský průkaz

Odkaz na podrobnější informace:

https://metropolevsech.eu/cs/praha/doprava-v-praze/

Odkaz na podrobnější informace:

https://metropolevsech.eu/cs/praha/volny-cas/

Tento web používá cookies k zajištění správného fungování a zlepšení vašich uživatelských zážitků. Můžete přijmout všechny soubory cookie nebo si přizpůsobit své nastavení.